Український науковий журнал

ОСВІТА РЕГІОНУ

ПОЛІТОЛОГІЯ ПСИХОЛОГІЯ КОМУНІКАЦІЇ

Університет "Україна"
Всеукраїнська асоціація політичних наук (ВАПН)

КАРТА СОЦІАЛЬНИХ МЕДІА УКРАЇНИ

Марушкіна, Ірина, кандидат історичних наук, Львівський національний університет імені Івана Франка (м. Львів, Україна), доцент,

e-mail: golos_ira@i.ua

Антонишин, Наталія, Львівський національний університет імені Івана Франка (м. Львів, Україна), студентка

Анотація

У статті проаналізовано підходи до укладання класифікації соціальних медіа, які використовуються в різних країнах з урахуванням динаміки розвитку останніх, а також національної специфіки. Запропоновано та укладено карту (класифікацію) соціальних медіа України. Розкрито причини популярності одних соціальних медіа в Україні та сповільненого розвитку інших їхніх форм у порівнянні зі світовими трендами. Зроблено огляд національних аналогів всесвітньовідомих соціальних медіа та проаналізовано причини їхнього виникнення і перспективи розвитку. Наведено експертні оцінки, в яких аналізуються перспективи розвитку та монетаризації соціальних медіа в Україні. У висновках зроблено наголос на тому, що український Інтернет розвивається на базі двох глобальних пошукових систем: російськомовного Yandex та англомовного Google. Тому українці активно присутні у соціальних медіях, орієнтованих саме на ці дві глобальні пошукові системи, а не лише на якусь одну з них.

Ключові слова: соціальні медіа, нові медіа, форуми, соціальні мережі, блогі, мультимедіа, мікроблогі, форуми, сервіси Q&A.

 

MAP OF SOCIAL MEDIA OF UKRAINE

Marushkina, Iryna, PhD in History, Ivan Franko National University of Lviv (Lviv, Ukraine), associate professor,

e-mail: golos_ira@i.ua

Antonyshyn, Nataliya, Ivan Franko National University of Lviv (Lviv, Ukraine),

Approaches to classifying social media used in various countries with taking into account development dynamics and national characteristics are analyzed in the article. The map of social media of Ukraine is offered. Reasons for popularity of certain types of social media are given, and probable reasons of slow development of their other forms compared to world trends are suggested. An overview of national analogues of world famous social media and reasons of their emergence and their perspectives for development are analyzed. Expert evaluation with analysis of possible development and monetization in Ukraine is included. In conclusions, an emphasis is made on the fact that Ukrainian internet develops basing on two global search engines: Russian-language Yandex English-language Google. Therefore, Ukrainians are active in social media oriented on these two search engines, not only one of them.

Key words: social media, new media, forums, social networks, blogs, multimedia, microblogs, Q&A services

 

Соціальні медіа розвиваються бурхливо, навіть експерти не завжди встигають відслідковувати появу нових та занепад тих з них, які нещодавно були популярними.

Висока динаміка змін, звісно, ускладнює дослідження цих комунікаційних майданчиків, а висновки, як правило, зводяться до обережного опису тенденцій, ніж до категоричної констатації.

Попри все, історія соціальних медіа нараховує вже близько двох десятків років, а їх розвиток потребує певних узагальнень, які б можна було покласти в основу аналізу та порівняння.

Нагадаємо, що під соціальними медіа зазвичай мають на увазі ряд онлайнових технологій епохи WEB 2.0, завдяки яким споживачі контенту через свої дописи стають його співавторами і можуть взаємодіяти, співпрацювати, спілкуватися, ділитися інформацією або брати участь у будь-якій інший соціальній активності із теоретично усіма іншими користувачами певного сервісу [1].

Ідея скласти Карту соціальних медіа України виникла завдяки знайомству з дослідженнями зарубіжних колег на цю тематику.

Так, французький експерт Фредерік Кавацца (Frederic Cavazza) декілька років поспіль укладає й оновлює Карту соціальних медіа [2].

У 2008 році Кавацца створив першу Карту соціальних медіа. Сервіси на ній поділялися на підставі базових дій, які здійснюють користувачі (публікують пости, діляться контентом, обговорюють, спілкуються з друзями, грають, ведуть аудіо- та відеотрансляції).

У другому варіанті карти, в 2009 році, автор поділив сервіси на 4 великі категорії, які, у свою чергу, ділилися на 17 підкатегорій.

А от на карті соціальних медіа-2012 всі сервіси були розділені лише на 6 категорій: для публікації текстів, для обміну інформацією, ігрові, геолокаційні, пов’язані із здійсненням покупок і безпосередньо соціальні мережі. На додаткової осі графіка відзначено пристрої, за допомогою яких можна користуватися цим сервісом (стаціонарні комп’ютери, планшети, смартфони та інше) [3].

Карта соціальних медіа 2014 року Кавацца доповнює інтеграцію традиційних учасників з числа засобів масової інформації, торгівлі, послуг, котрі інвестували в соціальні медіа, щоб знайти нового зростання. «Все це дає більш складний візерунок, але краще відображає ринкову реальність і тіньових акторів», — вважає Кавацца.

Більшість із сервісів, які фігурують у класифікаціях Фредеріка Кавацца, є популярні в європейських країнах, проте маловідомі або мають «національні аналоги» в інших країнах, в тому числі й в Україні.

Останнє підштовхнуло дослідників до складання національних Карт соціальних медіа (або іншими словами — класифікації) з врахуванням специфіки використання соціальних медіа в тій чи іншій країні.

Так, польський експерт Ярек Рожковський у статті «Ринок соціальних медіа в Польщі» наводить Карту соціальних медіа, укладену з врахуванням специфіки саме цієї країни [4].

«Ви можете знайти різні способи класифікації соціальних медіа. Я вирішив відправною точкою взяти пропозиції, описані у книзі «Маркетинг в соціальних медіа» Ліан Лі Еванс, але з урахуванням специфіки польського ринку. При виборі місця для кожної категорії запропонував усі доступні джерела, у тому числі, зокрема, дані Brand24 Megapanel. Другий фактор — вибір сайтів, щоб показати розмаїття послуг у цьому сегменті», — пояснює Рожковський свій підхід.

Для порівняння наведемо класифікацію соціальних медіа Росії, запропоновану російськими експертами [ 5].

Спілкування:

Блогові сервіси (Blogger, LiveJournal, Open Diary, та ін.)

Мікроблоги (Twitter, Yammer, Qaiku та ін.)

Соц. мережі (Facebook, Vkontakte, Однокласники, LinkedIn, Ning, Orkut та ін.)

Мережі подій (Eventful, Upcoming і Meetup)

Мультимедіа:

Соціальні відеохостинги (YouTube, Vimeo і Zideo)

Сервіси обміну фото (Instagram, deviantArt, Picasa і Zooomr)

Сервіси обміну музикою (MySpace Music, Last.fm, ShareTheMusic і ccMixter)

Інтернет-служби мовлення в прямому ефірі (Justin.tv, Skype, Ustream.tv, OpenCU)

Віртуальні служби обміну презентаціями (Scribd і Slideshare)

Співпраця:

Довідники (Wikipedia, Wetpaint і PBworks)

Соціальні закладки (Delicious, Google Reader, News2.ru, Bobrdobr.ru та ін.)

Новинні служби (Digg, NowPublic, Reddit і Mixx)

Огляди та авторські точки зору:

Сервіси споживчих оглядів товарів і послуг (MouthShut.com, Epinions.com та ін.)

Служби по бізнес-діяльності (Yelp.com і Customer Lobby)

Соціальні портали популярних запитань і відповідей (WikiAnswers, Yahoo! Answers, Google Answers, Askville та ін.)

Розваги:

Розважальні платформи (Cisco Eos)

Онлайн-ігри (Аллоди, Троецарствие, World of Warcraft, The Sims Online та ін.)

Сервіси обміну іграми (Kongregate і Miniclip)

Для російського сегмента соціальних медіа, як і для польського, характерною є велика кількість національних аналогів відомих світових медійних платформ і сервісів.

«Серед відеохостингів досить широка аудиторія RuTube, фотохостингів — Radikal.ru, мікроблогів — Futubra. Існує російський Formspring — соцмережа «Спрашивай.ру». Росія — одна з небагатьох країн світу, де мережі Facebook успішно протистоять свої конкуренти — «ВКонтакте» і «Однокласники», — зазначають російські дослідники.

Слід відзначити й високий рівень затребуваності в Росії LiveJournal (ЖЖ) — блог-платформа, яка в Європі та Америці не витримала конкуренції з сервісами Tumblr, Blogger.

Трактування соціальних медіа в Україні наближено до їхнього розуміння в сусідніх Росії й Польщі, а українські соціальні медіа розвиваються під впливом та у взаємодії як з європейськими, так і російськими трендами. З огляду на це для формування Карти соціальних медіа України ми обрали за взірець класифікацію, запропоновану польськими експертами.

1. Форуми

Форум є одною з перших форм мережевого інтернет-спілкування. Вони відіграли також роль перехідної ланки від старих до нових медіа. Форуми домінували в 90-х роках минулого століття, коли веб-сторінки були статичними. Поява форумів дала можливість користувачам створювати свої теми і відповідати на теми інших користувачів. Як це не дивно, але й сьогодні, коли ми маємо великий вибір соціальних медіа, форуми не втратили своєї популярності. Вони є майданчиком, де люди об’єднуються за різними категоріями — за вподобаннями, професією, хобі, спеціальними навичками тощо.

В Україні популярними залишаються форуми на політичну тематику, наприклад forum.pravda. com.ua. Не втратили своє популярності форуми: forum.meta.ua (різнотематичний), forum.autoua.net (автолюбителів), dou.ua/forums (програмістів), foto.te.ua (фотографів), forum.finance.ua (бізнес).

2. Соцмережі

Згідно з даними на серпень 2014 року, перше місце за кількістю українських користувачів посів «ВКонтакте» — 27 мільйонів українців. Переважна більшість профілів «ВКонтакте» належить молоді 16–25 років. На другій сходинці — «Одноклассники» із близько 11 мільйонами українських аккаунтів, і з них більшість — користувачі 26–35 років. Facebook тільки на третьому місці — українців у ньому 3,2 мільйона [6].

Натомість станом на травень 2014 року кількість зареєстрованих користувачів у ВКонтакте становила близько 11, 5 млн, тоді як у Фейсбуці — лише 6 мільйонів. Різниця в даних серед іншого пояснюється тим, що одні дослідники рахують всіх зареєстрованих користувачів, інші — лише активних користувачів соцмереж.

До числа всесвітніх мереж, що набувають популярності в Україні слід також віднести Google+ та професійну мережу LinkedIn [7].

Разом з тим в Україні, як і в Польщі, існують й постійно створюються нові національні аналоги всесвітньовідомим соцмережам.

Їхня кількість значно зросла за останній, 2014 рік і пов’язано це із ініціативою бойкоту російських соцмереж. Найпопулярнішою українською спільнотою вважається weua.info [8].

Вона запрацювала 1 квітня 2014 року, а станом на 25 серпня у спільноті було зареєстровано понад 200 тис. користувачів.

Загалом в Україні існує понад 10 вітчизняних соціальних мереж, серед яких Друзі, Ц.укр, Ukrface, Socialface, Connect, Українці, Сусіди тощо. Але за кількістю користувачів національні мережі в Україні значно поступаються всесвітнім лідерам.

3. Онлайн-довідники

У вересні 2014 року в Українській Вікіпедії було переглянуто рекордну кількість у 86,5 мільйо на сторінок, що становить 0,39% від переглядів сторінок Вікіпедії усіма мовами, або 20-е місце у світі.

У жовтні 2013 року за динамікою зростання числа відвідувань (+42% у жовтні 2013 до жовтня 2012) Українська Вікіпедія має перше місце у світі серед 30 найбільших мовних розділів Вікіпедій. Серед 30 найбільших Вікіпедій найдинамічніше зростав інтерес до Вікіпедій українською (+42%), тайською (+39%), арабською (+37%), китайською (+35%), грецькою (24%), російською (+23%), іспанською (+22%), індонезійською (+20%) мовами.

За період 01/2014 — 03/2014 у Вікіпедії українською:

Середня відвідуваність статей становила 0,37% від загальної відвідуваності й Укрвікі розташовується за цим показником на 20 місці у світі 92,3% відвідувань зафіксовано з України, 1,8% з Росії, 0,9% з території Польщі, 0,8% зі США. Також було 0,5% відвідувань з Німеччини та 3,2% з інших країн.

Всі ці статистичні дані ви можете знайти на самій Вікіпедії. Від себе ж лише додамо — національних аналогів Вікі немає ні в Україні, ні в Польщі чи Росії.

4. Блоги

В Україні популярними є дві платформи для ведення блогів — Blogger та Wordpress, існує також українська версія Blox’у, проте вона не є настільки поширеною серед українців. Натомість ми дуже часто використовуємо платформи для своїх блогів на російських платформах Livejournal та Mail.ru (Мой мир).

Соціальна мережа Tumblr — сервіс, на якому також можна створити свій блог, публікувати текстові, графічні повідомлення, також використовується українцями. «Платформа відома не лише своєю простотою, а й хорошими медіаможливостями — записи на блозі діляться на текстові, фото, відео, і навіть аудіо, що потенційно привабливо для подкастерів», — слушно зауважує український блогер Сергій Пішковцій.

Національні блогові платформи в Україні виросли на базі відомих інформаційних інтернет-ресурсів, як от Українська правда, Кореспондент, UAinfo, а також порталів meta.ua, bigmir.net й blog.i.ua. Є також національні тематичні блогові платформи, наприклад feeds.com.ua, blogoreader. org.ua, blog.managmant.com.ua.

5. Мультимедійні сервіси

Youtube, Instagram і Fliсkr — основні мультимедійні сервіси, якими користуються в Україні. Якщо говорити про сервіси обміну підкастами, то і тут українські надають перевагу всесвітньовідомим безкоштовним сервісам. Свого національного продукту нема.

6. Мікроблоги

Twitter в Україні, як у більшості країн світу, є основною мікроблоговою платформою. Twitter, за даними «Яндекс», в 2014 році користується 430 тисяч громадян України, в той час як в 2011 році було лише 160 тис. користувачів.

Національним аналогом Twitter в Україні є drukkar.com. Між цими мікроблоговими платформами є різниця при публікуванні текстового повідомлення. На drukkar.com користувачам виділено півтори тисячі знаків, що дає можливість кожному висловлювати свою думку якомога повніше, ніж 140 знаків Twitter.

7. Новинні соціальні сервіси

В Україні новинні соціальні сервіси (дехто з експертів класифікує їх як соціальні закладки) практично немає. Виключення становить досить популярний сайт ХайВей, на якому кожен охочий має можливість публікувати власні новини та коментарі до подій, що відбуваються, думки.

8. Сервіси Q&A

Сервіси Q&A — це соціальні медіа допомоги. В них користувачі допомагають, наприклад, розв’язати домашнє завдання, знайти необхідну книгу чи магазин, дають поради. Часто під запитаннями розгортаються чати, де люди спілкуються, діляться досвідом.

В Україні популярності набули передусім сервіси Q&A, що допомагають здолати труднощі у навчанні. Серед найвідоміших таких ресурсів є shodennik.ua, helpinformatik.net.ua та moyashkola.com.

Що стосується мереж, де кожен публікує важливе для нього питання, то тут картина дещо інша. В нас відсутні медіа типу питання-відповідь з корисними порадами.

В Україні широко відомі такі платформи, на яких кожен може створити свій профіль, і тоді особисто цій людині задаватимуть питання. Зазвичай вони не несуть ніякої практичної користі і нічим не допомагають. Це радше питання-плітки, адже особливість таких ресурсів — можливість залишитись анонімним. Прикладом таких сервісів є Ask.fm та Formspring.

Висновки. Класифікація соціальних медіа, попри все, є достатньо умовною, універсальної, придатної для всього світового співтовариства класифікації не існує.

Припускаємо, що це пов’язано з тим, що насправді немає усталеного визначення поняття «соціальні медіа». Останнє трактується вужче, ніж поняття «нові медіа» та «цифрові медіа», хоч і становить важливу складову частину останніх.

Проте деякі дослідники не включають в поняття соціальні медіа сервіси, націлені на монетаризацію. Також слід взяти до уваги, що різні види соціальних медіа мають різну популярність й знаходяться на різних стадіях розвитку в різних країнах.

Соціальні медіа України розвиваються відповідно до світових трендів, але мають свою специфіку. Остання пов’язана з декількома чинниками, серед яких виділимо два, на нашу думку, основних.

Перше, українська інтернет-спільнота традиційно користується двома інтернет-пошуковиками: російськомовним Yandex та англомовним Google. Тому українці активно присутні у соціальних медіях, орієнтованих саме на ці дві глобальні пошукові системи, а не лише на якусь одну з них.

По-друге, українська медіа-спільнота з певним незначним запізненням освоює деякі ніші соціальних медіа, що пов’язано з відповідним запізненням в розвитку реальних технологій або з тим, що українці лише на початках комерцізації цих проектів.

Це стосується розважального сегмента соціальних медіа, ігрових соціальних медіа, геолокаційних чи шопінгових соціальних медійних соціальних платформ, які в Україні або відсутні, або не користуються наразі підвищеним попитом.

Український національний продукт в ніші соціальних медіа присутній, але наразі не складає конкуренції світовим брендам.

Іван Дуб, медіа-експерт:

«Соціальні медіа — це нова, але ще одна монетизаційна платформа для веб-орієнтованих користувачів. Феномен популярності тільки так і слід розглядати.

Економічно великий бізнес поляризувався або в Росії, або в Європі і далі. Україна ж має широкий і потужний пласт «середняків». Власне для них соціальні мережі та деякі медіа стали простором для самореалізації. На сьогодні є кілька десятків стартапів з українським корінням, які працюють над створенням кнопки для соціальних мереж, котра дозволяє інтегрувати туди платіжні системи.

Тобто українські розробники активно просуваються в бік вдосконалення самих медіа, використовуючи їх же API (application programming interface), роблячи їх зручними для сегмента, котрий зародився в Україні.

Не на користь розвитку власних медіа служать такі фактори, як низький рівень знання мов, порівняно невисока глибина проникнення інтернету, невеликий рівень використання мобільного Інтернету, існування великої кількості російських аналогів, деяка однобокість користувацьких поведінок. Отже важливим трендом є не стільки створення медіа в країні, скільки бажання різних активних груп монетизувати соціальні групи на свою користь».Номер сторінки у виданні: 49

Повернутися до списку новин