Український науковий журнал

ОСВІТА РЕГІОНУ

ПОЛІТОЛОГІЯ ПСИХОЛОГІЯ КОМУНІКАЦІЇ

Університет "Україна"
Всеукраїнська асоціація політичних наук (ВАПН)

Інформбюро

ВАЛЕРІЙ БЕБИК У ПРОГРАМІ УКРАЇНСЬКОГО РАДІО
ПОРЯДОК ДЕННИЙ (28.12.2012)

http://copy.yandex.net/?text=%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B9%20%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D0%BA&url=http%3A%2F%2Fradioukr.com.ua%2Fimg%2Fsrc%2FPeredachi%2FPoriadok%2F27.12.2012.doc&fmode=envelope&lr=143&mime=doc&l10n=ru&sign=249ff6f73281253df062d635cc9d78f1&keyno=0

  

ВЕДУЧИЙ: В студії працює Юрій Табаченко. В кінці року ми підбиваємо традиційно підсумки, це стосується різних галузей нашого життя. Сьогодні ми спробуємо згадати ключові події 2012 року, зокрема події, які відбувалися в Україні, пов”язані з Україною, згадати їх, проаналізувати, зрозуміти, чим запам”ятався нам 2012 рік? В студії Українського радіо проректор університету “Україна”, професор   Валерій   Бебик .

Є певні рейтинги, певні соціологічні дослідження, опитували людей, що їм найбільше запам”яталося?. Ми не претендуємо на градацію по важливості цих подій, однак, таких 10 віх року, я виписав, підготував... Але почнемо з тієї саме, яку за всіма дослідженнями, більшість українців назвала подією року. Це проведення чемпіонату Європи з футболу Євро-2012 в Україні. Там залишились приємні спогади, залишилась інфраструктура після цього чемпіонату, з якою ще, можливо, не всі знають що робити, і Україна після цього стала державою, однією з найцікавіших для туристів у світі, не за потоком, а за тенденцією нарощування. Які ми повинні з цього зробити висновки і, як цим скористатись?

БЕБИК : Безумовно, є кількісні рейтинги, але є і якісні рейтинги, які, дійсно, виходять за межі одного року календарного. Вцілому, треба віддати належне, що створена сучасна не тільки футбольна мережа, а побудовані стадіони. В Донецьку, Львові, Харкові з”явилися сучасні футбольні арени, там, де не соромно прийняти чемпіонат будь-якого рівня.

ВЕД: А що робити з ними? Не лише із стадіонами, а із аеропортами, які працюють на 10 відсотків своєї потужності. Що робити із поїздами “Хюндай”, що робити із іншими речами, які не використовуються? 

БЕБИК : Із поїздами “Хюндай”, думаю, треба їх здати на металобрухт, той метал переправити на Луганський вагонобудівний завод і, взагалі, треба припинити купівлю зарубіжної техніки, маючи хороші традиції і технології. За минулий рік у нас в 10 разів впало виробництво комбайнів. В цей же час куплено тисячу зарубіжних комбайнів. Чому наш Уряд, наш парламент не створюють пріоритетів для української економіки, чому наш Луганський завод, який може виробляти прекрасні вагони, не використовується, чому йому не дають кредити, чому йому не допомагають в переоснащенні? Аеропорти не використовуються повною мірою, - так треба збалансувати ціни на квитки і люди будуть літати. Ці ціни, які є зараз, вони є неадекватними.

ВЕД.: Друге місце – це парламентські вибори. Вони здивували, чи вони надихнули, чи вони щось змінили, чи залишили той стан речей який був? Що вони залишили за собою?

БЕБИК : Я думаю, що парламентські вибори особливо не здивували, і особливо не надихнули... Проте, вони намітили певну тенденцію у, так би мовити, політичних симпатіях виборців. Ми побачили, що за партійними списками, рейтинг правлячої партії понизився, натомість, з”явилися політичні гравці в парламенті і зникли інші. Це є наслідок тої певної реакції на застійні політичні явища в українській політичній системі.

ВЕД: Я хотів би продовжити цю політичну складову, переходом на соціальну. Вся соціальна складова країни протягом року проходила під гаслом соціальних ініціатив Президента. Це був такий комплексний підхід до вирішення певних проблем, спроба їх розв”язати. Наскільки вона показала свою ефективність?

БЕБИК : Я думаю, що соціальні ініціативи Президента, це була певна реакція влади на соціальний майдан, який пов”язують із зміною оподаткування малого і середнього бізнесу. Це вдалося не дуже. Пенсійна реформа, яку проводив Тігіпко, взагалі показала свою низьку ефективність, окрім роздратування, власне кажучи, нічого нам і не продемонструвала. Наш Уряд, замість того, щоб зайнятися оподаткуванням мільярдерів, вирішив економити на пересічних пенсіонерах. Я думаю, що це був невдалий експеримент.

ВЕД: Але ж, пенсійна реформа потрібна, і цим шляхом ідуть більшість країн світу, можливо, з певними корективами, однак, це необхідність, яку диктує час.

БЕБИК : Безумовно, ми не можемо ігнорувати те, що відбувається у світі. Світова криза впливає на діяльність економічної і політичної системи в Україні, але, якщо порівнювати, скажімо, середній вік життя за кордоном і середній вік виходу на пенсію із нашими відповідними пропорціями, то це теж треба було б врахувати.

ВЕД: Мовний закон – це також одна із важливих подій року, яка отримала певну реакцію в суспільстві, реакцію подвійну, різну. Чи вирішив мовний закон мовні проблеми України?

БЕБИК : Мовний закон тільки загострив, на мою думку, мовні проблеми. Не варто було, взагалі, його ухвалювати. Є держава Україна, є державна українська мова, ніхто не заперечує, що представники інших національностей, які є громадянами України, щоб вони реалізовували свої культурні проблеми, освітні запити могли реалізувати, але, як на мене, це була така передвиборча політична кон’юнктура, яка мало вплинула на ситуацію.

ВЕД: Чи буде ставити нинішня ВР 7-го скликання питання про скасування або зміни у мовному законі?

БЕБИК : Я думаю, що певні політичні сили, які прийшли під гаслом скасування цього закону, вони будуть ставити. Чи пройде цей закон, то вже питання дискусійне... Я думаю, що цей закон був помилковий, і що з ним треба щось робити.

ВЕД: Вибухи в Дніпропетровську... Четверо звинувачених. Факт того, що компоненти купувались в аптеках і магазинах і, абсолютно, незрозумілі мотиви злочину.

БЕБИК : Тут є над чим замислитись... Перша думка спадає на те, що це було перед Євро. Очевидно, тут була політична компонента для того, щоб налякати потенційних туристів, що, мовляв, не треба їхати до України. Власне кажучи, чому, хто і як – це теж питання. Щось воно не дуже вписується в традиційну схему тероризму. Мені здається, що там не розібралися.

ВЕД: Ще одна кримінальна історія року – “караванський стрілок”. В ній дивує ставлення і рівень обговорення в суспільстві цієї історії. Ім”я Ярослава Мазурка дописували деякі люди на бюлетенях на парламентських виборах. Часто зараз фігурує в якихось злих суперечках теза “Мазурка на вас немає”... Чому така реакція з”явилася на цю історію?

БЕБИК : На мою думку, це свідома реакція на те, що наше суспільство не є справедливим, що несправедливими є наші суди, дії прокуратури, міліції, тобто, силових органів, які захищають інтереси олігархів, а не пересічної людини. Саме тому, виникають такі проблеми. Це говорить про те, що судова наша система хвора. Люди це бачать і йдуть на такі стихійні протестні акції, які інколи приймають такі жахливі форми.

ВЕД.: 2012 року покинув наш світ Богдан Ступка. Здається, що його, і без того велична фігура, вийшла ще на інший щабель в історії України.

БЕБИК : Смерть видатних людей, часто приводить до таких елементів обожнення, якщо людина є, дійсно, видатною. Це дуже приємний чоловік, мудрий, розумний, геніальний актор. Це людина, яка була дійсно людиною Всесвіту із великої літери. Я сумую, що він пішов від нас так рано.

ВЕД.: Найсвіжіша подія, яка в пам”яті ще в усіх нас, ще і досі актуальна – це снігопади, і ті всі неприємності, до яких вони призвели, які показали стан нашої комунальної інфраструктури і, можливо, виявили десь позитивні риси, як завжди це буває в екстремальних ситуаціях, але ми, очевидно, повинні якийсь висновок зробити із цього.

БЕБИК : Оці погодні умови, які кожного року дістають наших пересічних громадян. Насправді, нам дуже треба серйозно займатися і комунальним господарством і дорогами нашими. Колектори, по яких відводиться використана вода, більше ста років мають. Труби, ліфти – уже перепрацювали на 80 відсотків свій ресурс. Власне кажучи, а якого такого дива чекають наші вожді, якщо у нас такі проблеми в технічному оснащенні. Дива ж не буває... Треба цілеспрямовано займатися комунальним господарством і це теж буде одним із привабливих моментів для туристів.

ВЕД: Дякую вам за розмову.  Валерій  Бебик був учасником програми “Порядок денний”. Провів програму Юрій Табаченко.